all the books I am not reading

12:22 PM

//česká verze textu je pod anglickým - a to jen kvůli mručení Jane// 

In the celebration of me getting back to my blog (hopefully with regular posts and updates this time), I thought - what a better way to get back into the swing of things than by telling you all about the books I am not reading. 

For me, it is currently the exam period. Which means, this year unlike all the previous ones, when 'exam period' was a code-word for holidays and an occasional stop at school to pass/fail/pass (and any combination of those), a lot of time spent (wasted, depends on the perspective) reading texts and books about syntax, teaching, history of English, and other very exciting subjects. What changed? Well, 

a) I became a responsible adult-ish human being (do not recommend, it can be very painful)
b) I am applying for a masters degree in a foreign country
c) in that country, they care about your average grade
d) better late than never? we'll see

Therefore, I have approximately zero point zero time to read for pleasure. So far this year, I have read five books, out of which one was a research book for my thesis, one was a graphic novel, two were books I thought were easy to get through and wouldn't require too much attention and concentration, and one was a book I had to read, otherwise my friend who kindly lent it to me (a year ago) would hire an assassin just to get it back ALREADY (this is her voice making its way into the text).

Unlike my reading, the non-reading is rather plentiful. Let's have a look at all the books I have not been reading in January.

Grief is the Thing with Feathers by Max Porter
I received this book for Christmas, and it has only a little over hundred pages. Yet, I haven't managed to read it. Well done.

Hold Your Own by Kate Tempest
A poetry book. Everyone (I am very selective about my everyones, so to make things clearer: everyone I trust with book opinions) keeps telling me to read this and be amazed. I would love to! Will you go to the exam instead of me? (seriously, though.. I'll bake you a cake)

The Wolf Wilder by Katherine Rundell
Another one gifted to me during Christmas. Time sure flies, huh...

Visitation by Jenny Erpenbeck
Acquired this one two months ago... it was a bargain... I wasn't supposed to buy any books, I believed I'll read it very very soon though...

Children's Literature by Seth Lerer  
As things stand, I don't even have time to read the books I NEED to read, in order to be able to write my thesis in a different way than: 'oh hey, I read this one book by this one person, so he's my only source, I hope everyone's okay about it!' 

A Little Life by Hanya Yanagihara
Ever since this one was shortlisted for the Man Booker Prize, I knew I had to get my hands on it. Apparently, people either love it or hate it. So I will probably feel indifferently. 

Gilead and Lila by Marilynne Robinson
Man Booker. Do I have to say more? 

Carry On by Rainbow Rowell
Honestly though, if you don't know why I purchased this one the second it came out (liar alert! I waited for the price to drop - it didn't), you really need to re-read Harry Potter.The Goldfinch by Donna Tart
During summer, I went to Oxford, as usual. I spent most of the day in Blackwell's bookshop, as usual. I spent a little under £100 there. One of the books was The Goldfinch. Still haven't gotten round to reading it. (Although I did read The Secret History, let me give myself at least some credit!)If any of you are more lucky than me and have gotten round to any of these books/any other interesting books, let me know. But please speak a little louder than you usually would, so I can hear you from underneath my massive to-be-read pile.

---------------------------------------mluvím i česky --------------------------------------


Na oslavu mho návratu k psaní blogu jsem se rozhodla vám povědět o všech knihách, které nemám čas číst. Doufám, že tentokrát bude můj návrat trochu stálejší, než byly ty předtím. 

Momentálně jsem uprostřed zkouškového období, což tento rok oproti těm předchozím, kdy zkouškové znamenalo prázdniny s občasným zaskočením do školy na zkoušku, znamená, že trávím veškerý svůj čas čtením materiálů na syntax, učení, vývoj angličtiny a tak dále. Proč mi na výsledku zkouškového najednou záleží? 

  1. stal se ze mě něco jako zodpovědný skoro dospělý člověk (a nedoporučuju, bolí to)
  2. hlásím se na magistra do zahraničí
  3. v zahraničí řeší průměr
  4. a lepší pozdě než nikdy, ne? 

Což znamená, že mám asi tak nula celá nula času na čtení (movement více času na čtení má mou plnou podporu). Tenhle rok jsem zatím přečetla pět knih. Z toho jedna byla četba k bakalářce, jedna byl komiks, dvě jsem četla odpočinkově, a tu poslední jsem už prostě přečíst musela, aby si kamarádka nenajala vymahače, kteří by si pro knihu přišli. 

Take nečtu. Za to ale mám hodně knih, které přečíst chci. Což znamená, že je fotím na instagram, vytahuju z knihovny a hladím, očichávám, a listuju jimi v záchvatech prokrastinace. Knihy, které v lednu nečtu:

Grief is the Thing with Feathers by Max Porter
Myslím, že table ještě do češtiny přeložená není, ale můžu se mýlit. Našla jsem ji pod stromečkem, má jen něco málo přes sto stran, přesto jsem si nenašla čas si ji přečíst. Gratuluju si. 

Hold Your Own by Kate Tempest
Kniha básní, o které mi každý, komu věřím tvrdí, že je naprosto úžasná a ať už si ji konečně přečtu. Já bych ráda! Kdyby tak za mě někdo šel na zkoušku.. 

The Wolf Wilder by Katherine Rundell
Další, která mi byla darována k Vánocům. To už je konec ledna?

Visitation by Jenny Erpenbeck
Koupila jsem si ji před dvěmi měsíci ve Vídni, za 3 eura, prostě jsem ji tam nemohla chudinku nechat. Měla jsem sice něco jako dobrovolný zákaz kupování knih, ale taky jsem si myslela, že se k téhle knize do týdne dostanu. No…

Children's Literature by Seth Lerer  
Jenna z těch knih, které přečíst musím, pokud nechci aby celá moje bakalářka zněla jako tweety autora jediné knihy, ze které zatím čerpám. Proč nemám čas ani na to?

A Little Life by Hanya Yanagihara
Byla přidána na shortlist Man Booker Prize. To byl pro mě dostatečný důvod si ji pořídit. Zatím to vypadá, že ji lidé buď milují, nebo nenávidí. A když to tak je, mně je většinou kniha tak nějak jedno. Doufám, že u téhle to tak nebude. 

Gilead and Lila by Marilynne Robinson
Man Booker. Vac říkat nemusím.

Carry On by Rainbow Rowell
Poked vim museum vysvětlovat proč jsem si tuhle musela pořídit hned jak vyšla, je načase abystě si znovu přečetli Harryho Pottera. (Kecám, čekala jsem, jestli nebude třeba trochu levnější o něco později. Nebyla.)

Stehlík od Donna Tart
Během minulého léta jsem jako vždy jela do Oxfordu. Většinu dne jsem strávila v knihkupectví Blackwell’s, jak už to tak delám pokaždé. Utratila jsem něco málo pod 100 liber, a jednou z těch knih byla tahle. A ještě pořád jsem se k ní nedostala. (Za to jsem přečetla Tajný příběh, musím se aspoň trochu pochválit.)

Pokud někdo z vás má trochu více času na čtení, řekněte mi o knihách, které čtete/četli jste, ať vám můžu závidět. Ale prosím trochu nahlas, abych vás zavalená nepřečtenými knihami slyšela. 


You Might Also Like

0 lovely dreams